Saros Körfezindeki Deprem Çanakkale Bursa ve İstanbulu Salladı

Çanakkale’ Saros körfezinde meydana gelen 6.2 şiddetindeki deprem bir çok ilde hissedildi. 30 saniye civarında süren deprem hasara neden olmazken Çanakkale’de tedirginlik yarattı.

İki yıldan beri Bozcaada Gökçeada Saras körfezi açıklarında 4 veya 5 civarında depremler olmaktaydı, hafif şiddede olan bu depremler pek önemsenmemişti. Ancak 6.2 şiddetinde ve uzun süren deprem Çanakkale halkında panik etkisi yarattı. Neyseki Şükür herhangi bir hasara neden olmadağı yönde açıklamalar yapıldı.

Çanakkale’de çok uzun yıllardır bu şiddette deprem hissedilmedi. Bilindiği üzere daha önce Çanakkale ikinci derece deprem kuşağındaydı. San yapılan çalışmalardan sonra Yapı denetimi uygulamasıyla birlikte birinci derece deprem kuşağına alındı. Uzun yıllır önce Çanakkale’nin Yenice ilçesinde olan yıkıcı etkili depremden bu yana, bölgemizde çok şiddetli deprem olmaması zaten bir takım soru işaretlerine neden oluyordu.

Havaların oldukça soğuk olduğu bu günlerde bu kadarla geçmiş olsun. Bu depremde gösterdi ki kentsel dönüşüm projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi artık gereklilik halini almıştır. Çanakkale’de benimde öğrenim gördüğüm Mustafa Kemal Ortaokulu 1976 yılında kentte meydana gelen orta şiddetteki deprende okulun arka duvarında çatlaklar meydana gelmişti. Okul binasının yıkılması ve inşaat çalışmaların sürdürülmesi oldukça isabetli oldu. Aynı şekilde Merkez Ortaokulu da yıkılmış onunda inşaatına başlanmış bulunulmaktadır.

Halen daha bir çok eski tarihte yapılmış okul binalarının oluşu düşündürücüdür. Kaza geliyorum demez sözü deprem içinde geçerli olsa gerek.

Deprem geliyorum demez. Ara vermeden kentsel dönüşüm çalışmalarına devam…

This entry was posted in Genel and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *