Kaymakam (Yarbay) Hasan Bey Şehitliği

Kaymakam Yarbay Hasan Bey Şehitliğine Alçıtepe Köyü çıkışından 200 metre ileride yol ikiye ayrılmaktadır. İkiye ayrılan yoldan sola dönüyoruz. Daha önce bu yol, patika tarla yolu olduğundan,  şehitliğe ulaşım ve ziyaret zordu, patika yolun asfaltlanmasından sonra 5 km civarında yol katettikten sonra yolun solunda şehitlik tabelasını görüyoruz. Bu yol şehitler abidesine ulaşmak için ayrıca kestirme yoldur. 2 kilometre ileride de Şehitler Abidesi yer almaktadır.  Şehitlikte bulunan savaştan kalma mevzilere ait resimler 8-10-2012 tarihinde tarafımdan çekilmiştir.

Şehitlikte Blunan yazıt

Şehitlik meşhur Kerevizdere’nin üst tarafında bulunmaktadır. Kerevizdereye ulaşım, arazi şartları nedeniyle oldukça zor olduğundan buralarda bulunan mevzileri ancak yaya olarak bilen kişilerle gezebilirsiniz. Ne zaman Kerevizdere sahillerine balık tutmaya gitsem, savaşın yoğun yaşandığı bölgelerde Fransız askerlerine ait er düğmeleri, subay düğmeleri, şarapnel parçaları ve mermi çekirdekleri görmekteyim.

Sehitliğin Bulunduğu yerdeki mevzilere ait Fotoğraflar:

Kerevizdere muharebelerinin geçtiği alanda şuan 6. Tümene bağlı 17. Alay komutanı Yarbay Hasan Bey’in şehitliği bulunmaktadır.  Fransızlar ve sömürgeleri olan Senegalli (uzun palaları ile meşhur siyahi askerler) ve Tunuslu askerlerle çarpıştığımız bu bölge süngü süngüye, boğaz boğaza çok kanlı muharebelere tanık olmuştur. Bu muharebelerin birinde 11 Temmuz 1915 te Yarbay Hasan Bey şehit olur.

Kerevizdere’ye  gelen her ziyaretçinin bilmesi gereken en önemli olaylardan biri şudur. 11 Temmuz günü başlayan Fransız deniz ve kara topçusunun atışları birinci hattımızı mezbahaya çevirir. Kerevizdere adeta cehennemi andırmaktadır. Bu koşullar altında Fransız askerleri Kansızdere ye kadar iner. Muharebe sargıyerinde devam eder. Dereye kadar geçen muharebelerde üç alay komutanını şehit veririz (Yarbay Hasan Bey’de bunlardan biridir). İkinci hattan, iki gün boyunca düşmanın bombardımanını ve arkadaşlarının durumunu gören Türk askeri en sonunda isyan eder ve 13 Temmuz 1915 günü emirsiz bir halde siperinden fırlar. Ateş altında 500-600 m koşarak Fransızların üstüne saldırır. İkinci hatta bir bölük zorlukla tutulabilmiştir, tutulmasalar onlarda saldırıya geçeceklerdir. Neredeyse çökmek üzere olan birinci hat dolayısı ile Kerevizdere böylelikle kurtulmuş olur.

Yarbay Hasan Bey’in anıtı Çanakkale savaşlarında asteğmen olarak görev yapan ve daha sonradan 2. kolordu komutanlığı yapmış  Org. Muzaffer Alankuş tarafından yaptırılmıştır.

Bu muharebeler Fransızların atmış olduğu ve Türk askerlerinin  çıkardığı sesten dolayı Kara Kedi ismi taktıkları bombalar ile meşhurdur

This entry was posted in Genel and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *