Çanakkale’de Kurban Satış ve Kesim Alanı Hazırlıkları Tamamlandı

Bugün Pazar Tatil günü, Kurbanlık almak için her yıl olduğu gibi Mezbaha civarında bulunan Kurban satış alanına gittim. Gittim ama gözlerime inanamadım. Kurbanlık hayvan yok denecek kadar azdı. Otomobiliyle gelenler uzaktan bakıyor, satılık kurbanlık göremeyince otomabilinden inmeden yoluna devam ediyordu.

Bunun sebebi nedir diye meydanda bulunanlara sordum ama onlardanda tatmin edici bir cevap alamadım. Herkesin yaptığı gibi evime döndüm, kafama takılmıştı internetten araştırmaya başladım ve aşağıdaki Çanakkale Belediyesinin web sitesindeki haberi okudum. Arife gününe üç gün kala kurban satış alanında hiç kimse yok ama hazırlıkların tamamlandığı haberi var.

ilgili haber;

Çanakkale Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurban satışı ve kesiminin yapılacağı mezbaha karşısında eski beton santrali alanında bulunan “Kurban Satış ve Kesim Yeri” ile ilgili gerekli hazırlıkları yapıp önlemleri alarak çalışmalarına devam ediyor.

İl Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun 25.09.2012 tarihinde aldığı karara istinaden; kurbanlıkların Belediyemizce belirlenen daha önce alt yapısı hazırlanmış olan 322 peron kapasiteli kurban satış noktasında satılması ve bu alan dışında gelişi güzel yerlerde satılmaması için Zabıta Müdürlüğü ekiplerince gerekli önleyici tedbirler alınarak takip edilmektedir.

Büyükbaş kurbanlık kesimleri mezbahada, küçükbaş kurbanlıklar ise kurban satış yeri içindeki küçükbaş kesim alanında yetkili komisyonun belirlediği denetleyici kurumların kontrolünde hijyenik ve usulüne uygun koşullarda yapılacaktır.
Meydan, park, cadde ve sokak gibi açık alanlarda kurban kesimi ve satışlarına izin verilmeyecektir.
Kurbanlık hayvan atıklarının çevre, toplum ve hayvan sağlığı açısından önem arz etmesi nedeniyle kireçlenerek derin çukurlara gömülmesi, sızdırmaz torbalara konulması gerekmektedir.
Kurban satış ve kesim alanında yürütülen hazırlık çalışmaları kapsamında Çanakkale Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından söz konusu alan periyodik olarak ilaçlanarak dezenfekte edilmektedir. İlaçlama işlemleri bayram sonuna kadar her gün devam edecektir.
Çalışmalara ek olarak kurban satış ve kesim alanına gelen kentlinin araçları için de park yerleri düzenlenmiş olup, ayrıca belirlenecek güzergâh ve saatlerde toplu taşıma araçları ile de kentliye ücretsiz ulaşım imkânı sağlanacaktır.

KURBAN SATIŞ VE KESİM ALANINA ULAŞIM
24 Ekim Çarşamba (Arife Günü), 25 Ekim Perşembe (Bayramın 1. Günü), 26 Ekim Cuma (Bayramın 2. Günü), 27 Ekim Cumartesi (Bayramın 3. Günü), 28 Ekim Pazar (Bayramın 4. Günü) sabah 10:00’dan aksam 17:00’a kadar saat başları Öğretmen Evi Durağından Demircioğlu Caddesi, Belediye önü, Balıkesir Caddesi istikametinden Kurban Satış ve Kesim Alanı’na ücretsiz otobüs seferleri düzenlenecektir.
Ayrıca Ç.9 Otogar hattı ile de kurban satış ve kesim yerine ulaşılabilmektedir.

This entry was posted in Genel and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *