Çanakkale’de Engelliler Haftası

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında kentte çeşitli etkinlikler düzenlenirken, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da engelli kentlilerle bir araya geldi. Başkan Gökhan, düzenlenen farkındalık yürüyüşünde tekerlekli sandalye kullanarak, engellilerin bu anlamlı gününe katkı verdi.

 engelli

“En büyük engel, beyinlerdeki önyargıdır” diyen Başkan Gökhan, sabah saatlerinde ilk olarak Çanakkale Belediyesi’nin engelli personeli ile kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. Personel ile keyifli bir sohbet gerçekleştiren Başkan Gökhan, talepleri de dinledi.

Kahvaltı etkinliğinin hemen ardından Başkan Gökhan ve belediye personeli Kent Konseyi ve Engelli Derneklerinin organizasyonunda Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliğine geçiş yaptı. Engelli derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sunarken, burada bir konuşma yapan Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Akif Telli, engellilerin sorunlarına değindi.

Farkındalık Yürüyüşü Dikkat Çekti

Meydandaki törenin ardından ise Farkındalık Yürüyüşü gerçekleşti. Cumhuriyet Meydanından İskele Meydanına kadar devam eden yürüyüşte, engelsiz bireylerin engellilerle empati kurabilmesi için tekerlekli sandalyeler kullanıldı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan da farkındalık yürüyüşünde tekerlekli sandalye kullanarak, yürüyüşe destek verdi. Herkesin engelli adayı olabileceğine vurgu yapan iki Başkanın uzun bir süre tekerlekli sandalye kullanması, kentlilerin de dikkatini çekti.

Çocuklar, Keyifli Bir Gün Geçirdi

 

Başkan Gökhan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Çanakkale Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ni de ziyaret etti. Yöneticiler, çocuklar ve aileleri ile bir araya gelen Başkan Gökhan, sabah saatlerinde düzenlenen farkındalık yürüyüşünden söz ederek, tekerlekli sandalye kullandıklarını ve engelli bireylerin yaşadıklarını birebir hissetme imkanı bulduklarını söyledi. Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ne büyük önem verdiklerini belirten Başkan Gökhan, “Dertler, paylaştıkça hafifler. Dolayısıyla biz de paylaşmaya, sizlere destek olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Başkan Gökhan, kendisini sevgiyle karşılayan merkezdeki çocuklarla yakından ilgilenirken, aileleri de Başkan Gökhan’a tablo hediye etti. Başkan Gökhan, düzenlenen etkinlikte çocuklarla dans ederken, birlikte keyifli vakit geçirme imkanı buldular.

This entry was posted in Çanakkale, Genel. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *