Çanakkale ve Bölgesinde Etkili Yağışlar Sürüyor

 

Çanakkale’de yağışlar etkisini sürdürüyor. Her lodos fırtınasının ardından olduğu gibi, gene lodosla beraber aşırı yağışlar meydana geldi, yağışlar ara ara oldukça etkili oluyor. Atikhisar barajından sonraki kısımlara akan yoğun yağmur suları, sarıçayla denizin birleştiği alandan itibaren suyun renginin değişmesine neden oldu. Eskiler bilirler Atikhisar barajı yapılmadan önce, bu tür yağışlar sonrasında tahta köprünün altına kadar, büyük kütükler gelir, sular çekildikten sonra, ihtiyacı olanlar yakacak olarak değerlendirirlerdi. Sarıçayın haznesi geniş olmasına rağmen, tüm hazne dolar tehlikeli hal alırdı. Bazı zamanlarda ise barajın kapaklarının açılmasıyla sağlam bağlanmayan tekneler, ipinden kurtulup gelişigüzel denize kadar gidip, dalgaların etkisiyle batmasına neden olurdu. Çanakkale Belediyesinin iki yıldan beri sürdürmüş olduğu alt yapı çalışmaları, olumlu etkisini gösterdi. Eskiden yoğun yağan yağmurun ardından bir çok işyerini su basardı. Gene bölge bölge birikmeler olsa da biriken suların çok çabuk tahliye olduğu gözlemlendi.

Yağışların Eceabat ilçesinde logarların tıkanmasıyla bir takım işyerlerini su basmasına neden oldu. Ezine ilçesinde de yağışlar oldukça etkili oldu. Dün İzmir-Çanakkale karayolu bir süre tek şeritten trafiğe açıldı. Edremit ve Burhaniye bölgelerinde de yağışların etkili olduğu söyleniyor.

Cuma gecesinden bu yana ara ara etkili olan şiddetli lodos ve aşırı yağışlar birçok olumsuzluğu da beraberinde getirdi. Olumsuzluklardan son olarak çamur deryasına dönen Çanakkale Boğazı da nasibini aldı. Aşırı yağışlar nedeniyle dağlardan akan çamurlu yağmur suları Sarıçay kanalıyla denize boşalmaya başladı. Çamur rengindeki suyun hızla denize akmaya başlamasıyla Çanakkale Boğazı çift renge büründü. Kilitbahir Eceabat yakasında denizin rengi mavi kalırken, Sarıçay’dan akan su nedeniyle Anadolu yakasında ise çamur rengini aldı. Çimenlik Kalesi yanından denize boşalan Sarıçay’dan akan çamurlu su, kuvvetli lodos nedeniyle Nara Burnu mevkiine doğru yayılmaya başladı. Denizin üzerindeki çamurlu suyu gören sahildeki vatandaşlar gözlerine inanamadı. Boğazın belirli bölgelerini kaplayan çamurlu su vatandaşlar arasında endişe yaşattı.
Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, son 3 günde Çanakkale merkezinde metrekareye 92, Ezine’de 136.6, Bozcaada’da 126.8 ve Gökçeada’da ise 52.2 kilogram yağış düştüğünü kaydetti.

This entry was posted in Genel and tagged , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Çanakkale ve Bölgesinde Etkili Yağışlar Sürüyor

  1. Haberin Merkezi says:

    Sitenizi ilgiyle takip ediyoruz.

    Başarılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *