Çanakkale Rotary Kulübü Çanakkale Boğazı Yüzerek geçme Etkinliği

Çanakkale Rotary Kulübü tarafından bugün düzenlenen Çanakkale- Eceabat parkurunda Boğazı’nı Yüzerek Geçme Yarışları’nın kontenjanı dolduğu için kayıt yaptıramayan Lapsekili gazeteci 30 yaşındaki Mustafa Uçmaz ile Lapseki’de bir fabrikada çalışan 22 yaşındaki Ulvi Aygün ve işçi 21 yaşındaki Abdurrahman Esin, kendilerine ayrı kulvar belirledi. Çanakkale Valililiği’ne başvurarak Gelibolu- Lapseki arasından boğazı geçmek istediklerini söyleyen 3 yüzücüye güvenlik gerekçesiyle olumsuz yanıt verildi. İddiaya göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan izin alan 3 yüzücü, bir tekne refakatında Gelibolu Limanı’ndan saat 12.30’da denize girdi. Yüzücüler, kıyıdan uzaklaştıktan bir süre sonra poyraz rüzgarının oluşturduğu büyük dalgaların arasında gözden kayboldu.

Çanakkale Boğazı’nı 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yüzerek geçmek isteyen 3 sporcu denizde zor anlar yaşadı. Bir arkadaşları rahatsızlanınca boğaz ortasında durup dinlenen yüzücülerle irtibat koparken, kendilerini bulmak için sahil güvenlik ekipleri alarma geçti.

Alınan bilgiye göre 3 sporcu Gelibolu’dan 6.5 kilometre yüzerek Lapseki’ye geçmek istedi ancak yüzücülerden 22 yaşındaki Ulvi Aygün, Lapseki yakınlarında midesi rahatsızlanınca yüzmeyi bıraktı. Arkadaşları Mustafa Uçmaz (30) ve Abdurrahman Esin (21) de Aygün’ü yalnız bırakmamak için yanında bekledi. Yüzücülerin kendilerini takip eden tekneyle de irtibatı kesildi.

Kayboldukları sanılan sporcuları aramak için sahil güvenlik ekipleri harekete geçti. 3 yüzücü saat 15.30 sıralarında sahil güvenlik ekipleri tarafından Lapseki’nin 150 metre açığında deniz ortasında bulundu. Yüzücüler bota bindirilerek balıkçı iskelesine çıkarıldı. Oradan ambulansla Lapseki Devlet Hastanesi’ne götürülen yüzücülerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Aynı zamanda İHA Lapseki muhabiri olan yüzücü Mustafa Uçmaz, “Gelibolu’dan çok hızlı bir çıkış yaptık. Bu yüzden tekne bizi kaybetti. Yolda Ulvi arkadaşımız rahatsızlandı. Onu bırakmamak için biz de başında bekledik. Tekne bizi göremeyince kaybolduğumuzu zannetmiş. Bizi arayan sahil güvenlik iki kere yanımızdan geçti. El salladık ama görmediler. Daha sonra kıyıya 150 metre kadar yaklaştık. Sonra bizi görerek bota aldılar. Bıraksalardı biz parkuru zaten tamamlayacaktık” dedi.

This entry was posted in Genel and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Çanakkale Rotary Kulübü Çanakkale Boğazı Yüzerek geçme Etkinliği

  1. sekoya says:

    Ben bu haberle beraber bu yılki çanakkale boğaz yarışı organizasyonu hakkında bi kaç kelime etmek istiyorum.
    Bu yıl bu yarışa katılan bi arkadaşıma yardım için çanakkaleye geldim ancak çok çok kötü ve gayrıciddi bir organizasyon bozukluğu ve dağınıklığı gördüm ortalıkta bir düzen yoktu orda yabancı misafir yüzücülerde gelmişti kayıt kuyrukları kontrol kuyrukları insanları bezdirdi neden bu işlemler bir gün önceden tamamlanmaz ki… bu işlemlerin uzaması yüzünden yarış çok geç başladı katışımcışarın konsantrasyonu baozuldu zaten start noktasında bir çok yarışçı suya girmekten vazgeçti veya 50 metre gitmeden ysardım sandalına çıktı.. ayrıca bu gecikme güneşin yakmasını artırdı belkide ileryen saatlerde akıntıların yönü olumsuz değişti..yarışmacıların yarıştıkları süre içinde denizde yeterli destek sandalı yoktu birisi yüzerken fenalaşsa yetişene kadar o yüzücü boğulabilecek haldeydi yani yarışcıların canı Allah’a emanetti..hele o score-board rezilliği kimse derecesini öğrenemeden dağıldı yarışlar devam ederken score-board kaldırıldı…v.s… v.s… yani tek kelimeyle kötü bir organizasyon vardı… hatta bunu yabancılar kendi aralarında konuşurken duydum… Bir daha ki sefere inşallah bu hatalar yapılmaz ve daha ciddi ve sağlam bir organizasyon yapılır. Bu yılki organizasyon rotary kulübe hiç yakışmadı…
    Saygılar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *