Çanakkale Korolar Festivali 9-14 Temmuz 2013

canakkale-korolar-festivali

 

Heyecanla beklenen 2013 Çanakkale Korolar Festivali’nin 2’ncisi başlıyor. Yaklaşık 1000 koristin katılacağı Çanakkale Korolar Festivali 9 – 14 Temmuz 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi G.S.E Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğr. Gör. Mete Gökçe’nin Genel Sanat Yönetmenliğini yürüttüğü festival, ÇOMÜ Polifonik Korolar Topluluğunun organizasyonuyla ve Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, ÇOMÜ ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ÇTSO) işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

Çalıştaylar, sokak konserleri, paneller, seminerler ve salon konserleriyle oldukça canlı ve enerjik bir yapıda gerçekleşecek olan Çanakkale Korolar Festivali, içeriği ve kültürel yapısıyla tek olma özelliği taşıyor.

Festivale, Türkiye’den 27, KKTC’den 1 koro katılırken “Avrupa Kültür Elçisi” ünvanlı, dünyaca ünlü Bulgar Devlet Radyosu Çocuk Korosu da Türkiye’deki ilk konserini festival kapsamında gerçekleştirecek.

Festivalin önemli özelliklerinden birisi de koro ve müzik kültürüne önemli katkılar sunan müzik eğitimi öğrencilerinin festivalin organizasyonunda aktif olarak yer almaları.

Festival kapsamında önümüzdeki yıllarda farklı uluslararası çalışmaların da yapılacağını söyleyen Koro Şefi Mete Gökçe, festivale gösterilen büyük ilginin kendilerini ve ÇOMÜ’yü gururlandırdığını ifade etti.

Çanakkale Korolar Festivali’nin açılış töreni, 9 Temmuz 2013 Salı günü, saat 14.00’da ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Festivalin açık alandaki açılış seremonisi ise aynı gün saat 22.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak.

Çomü

This entry was posted in Çanakkale. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *