Çanakkale Fevzipaşa Mahallesinde yaşam

Yirmidördüncü süreli sergi “Kentte Fevzipaşalılar” devam ederken Tolga Çapar ile Fevzipaşa Mahallesinde yaşam konuşuldu. Ailesinin, büyük dedelerinin çok eski yıllarda Bulgaristan’dan göç ettiğini, Fevzipaşa Mahallesinde büyüdüğünü, yetiştiğini söyleyen Tolga Bey, sohbetine kendisini tanıtarak başladı. Fevzipaşa Mahallesi Yardımlaşma Derneğinin başkanı olduğunu ifade eden Tolga Çapar Eylül ayı boyunca Fevzipaşa Mahallesi üzerine gerçekleştirilen Kent sohbetlerinin ortak sorunu olarak ortaya çıkan işsizliğe vurgu yaptı. İşsizlik ve konut sıkıntısının mahallenin en büyük sorunu olduğunu ifade ederken kentsel dönüşüm projesi ile ilgili fikirlerini de paylaştı.

Nüfus artışına bağlı olarak mahallenin mahalleliye yetmediğini gerekirse bir kısım mahallelinin başka yerlerde yapılacak konutlara geçmesinin mümkün olacağını böylece sorunun çözümüne de katkı sağlanacağını düşündüğünü ifade etti. Buna rağmen mahalleden kopmak yerine mahallede yaşamanın güzel olduğunu, dostluk ve birlikteliğin mahalleyi mahalle yaptığını bugün dahi mahalleden taşınanların mahalle ile mahalledeki arkadaşları ve akrabaları ile bağlarını kesmediklerini, düğün ve cenaze gelenekleri devam ettirmek için mahalleye döndüklerini ifade etti.

Konukların katılımı ile devam eden sohbette Sayın Çapar, Fevzipaşa mahallesinde rahat bir yaşam sürdürdüğünü mahalle dışına çıktıklarında da yine aynı rahat yaşamı sürdürmeyi dilediğini, bunun içinde gerekli olan şeyleri yapmaya kendi adına hazır olduğunu söyledi. Sohbet, konukların sorularına verilen cevaplar ile sona erdi.
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 03 Ekim 2012 Çarşamba günü saat 18.00’da “Eski Muhtar, Eski Fevzipaşa” Sohbet konusu ile Sayın İsmail Işıldak konuk olacaktır.

This entry was posted in Genel and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *