Çanakkale Belediye Çalışmaları Basın Mensuplarına Tanıdıldı

 • Çanakkakale Belediye Başkanı ÜlGür Gökhan Çanakkale’de Yürütülen Çalışmaları Basın Mensuplarıyla Birlikte inceledi.
 • Alt ve üst yapı yatırımlarına aralıksız devam eden Çanakkale Belediyesi, kentin hemen hemen her bölgesinde gerçekleştirdiği çalışmalarıyla kente yeni değerler katmaya devam ediyor. Kentteki her kesimin ve kent misafirlerinin sağlık, sosyal, kültürel ve günlük ihtiyaçlarına cevap verecek biçimde projelerini hızla hayata geçiren Çanakkale Belediyesi, her geçen gün gelişen ve değişen kent hakkında yeni projeler üretmeye de devam ediyor.
 • Çalışma alanlarını teknik ekibi ile her gün yerinde inceleyen Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN, Çanakkale Belediyesi tarafından kentte yürütülen çalışmalara ilişkin bilgilendirmelerde bulunmak üzere teknik inceleme gezisini bu kez basın mensupları ile birlikte gerçekleştirdi.
 • Basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği inceleme ve bilgilendirme programı kapsamında sırasıyla; Esenler Mahallesi Barış Piknik Alanı, Esenler Çevre Yolu (Ahmet Priştina Caddesi), Atık Su Arıtma Tesisi – Terfi Merkezleri ve Hatları, Seramik Müzesi, İskele Meydanı, Zafer Meydanı Kentsel Düzenleme Projesi, İnönü Köprüsü, Sarıçay Rıhtımı ve DSİ Önü Kıyı Bandı Terki, Yeni Kordon Kentsel Düzenleme Projesi, Spor Salonu ve Tenis Kortları, Ağır ve Orta Engelliler Rehabilitasyon Merkezi güzergâhı izlendi.
 • Belediye Başkan Yardımcıları ve ilgili Daire Müdürleri’nin de katıldığı inceleme ve bilgilendirme gezisi boyunca, Başkan GÖKHAN ve teknik personeli devam eden yatırımlar hakkında basın mensuplarına detaylı bilgiler verdi ve sorularını yanıtladı.
 • Oldukça samimi bir ortamda gerçekleştirilen gezi, birlikte yenilen öğle yemeğinin ardından sona erdi.
 • Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlemesi yapılarak kentlinin kullanımına sunulan ve özellikle yaz aylarında yoğun bir biçimde eğlence ve dinlence amacıyla kullanılan kentin güzide bölgesi Özgürlük Parkındaki oturma alanının bir bölümü yakın zamanda etrafı ve üstü kapatılmak (açılır kapanır sistem ) suretiyle kentliye hizmet vermeye hazırlanıyor.
 • Kentliden de gelen talepler göz önüne alınarak gerçekleştirilen çalışma kapsamında, 1 ay içerisinde başlayarak Ocak ayı içerisinde tamamlanması planlanan çalışmaların ardından kentlimiz kış aylarında da parkın keyfini yaşayacak.
 • Esenler Mahallesinde Özgürlük Parkı yanındaki alana yapılması planlanan Masal Parkı ile ilgili de bilgi veren Gökhan, çalışmalar kapsamında bu bölgede çocukların da keyifli vakit geçireceği yeni projesini basın mensupları aracılığı ile kentliler ile paylaştı.
 • Başkan Gökhan, kentin en büyük mahallelerinden biri olan Esenler Mahallesi’nin yukarıda sayılan çalışmaların haricinde hemen Özgürlük Parkının karşısında bulunan alanların da park ve spor alanı olarak düzenlendiğini belirterek toplamda 25 bin m2 olacak bu yeni alanların tamamlanmasının ardından mahalleli tüm sosyal ihtiyaçlarını bu alanda karşılama imkânına sahip olacak dedi.
 • Kentin en geniş ve en uzun caddesi olan ve tamamlandığında kent trafiğine ciddi rahatlama sağlayacak 10 şeritli Ahmet Piriştina Caddesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İlerleyen zamanlarda kentin ihtiyaçları doğrultusunda şu anda orta refüj olarak yapılandırılan bölgenin raylı sistem olarak yapılmasını düşündüğünü belirten Gökhan, caddenin kent içine girmeden ister şehir dışına, ister Kepeze ister Barbaros Mahallesi’ne bağlantı sağlayabileceğini belirtti.
 • Gökhan yine Esenler Mahallesinde bu caddenin yanında bulunan bir alanın mahallelinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere park, kafe ve çocuklara yönelik etkinlik alanı olarak düzenleneceğini belirtti.
 • Çevreye verdiği önem doğrultusunda çalışmalarını şekillendiren Çanakkale Belediyesi, kent adına en önemli çevre projelerinden birisi olan Atıksu Arıtma Tesisini hayata geçiriyor. Yapımına hızla devam edilen 145 bin kişi kapasiteli Atıksu Arıtma Tesisi inşaatının hızla ilerlediğini dile getiren Gökhan; tesisin yapımında gelinen noktayı anlatarak işin süresinin toplam 965 gün olduğunu, Mart 2014’te tesisin imalat ve montaj işlerinin tamamlanacağını ve Mart 2015’te ise işletilmeye başlanacağını belirtti.
 • Kentin önemli bir kültür mirası olan Çanakkale Seramiklerinin kentliyle buluşması ve bu amaca uygun tescilli bir mekânda sergilenmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında daha önce Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na tahsisli ve yapılan protokol sonucu kullanım hakkı Belediyemize devredilen tescilli eski eser taşınmazın Seramik Müzesi ve Atölyesi olarak kullanılmak üzere restore çalışmalarına devam ediliyor.
 • Ocak 2013’te tamamlanması planlanan alan, kentlinin kültürel mirasını daha yakından tanımasına olanak sağlayacağı gibi kente gelen yerli ve yabancı konukların da ilk uğrak yerlerinden birisi olacak.
 • Tarihi kent merkezinde ve kentsel sit alanı sınırları içerisinde yer alan ve proje alanında Ermeni Kilisesi, Tıflı Cami, Korfmann Kütüphanesi, Nedime Hanım Binası gibi kentin çok kültürlü kimliğini yansıtan önemli tarihi yapıları barındıran Zafer Meydanı Düzenleme Projesi kapsamında gerçekleştirilen üst yapı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
 • Ülgür Gökhan teknik inceleme bilgilendirme gezisi kapsamında Zafer Meydanı kentsel düzenleme projesinin önemine değinerek yaptığı açıklamasında ; “ daha önce teknik alt yapı çalışmaları tamamlanan 2170 m2 toplam proje alanına sahip Zafer Meydanı’nda, yaya ve taşıt trafiği düzenlemesi, çocuk oyun alanı, peyzaj düzenlemeleri (mevcut ağaçlara ek olarak 34 ağaç daha dikilecektir), aydınlatma düzenlemeleri, rekreasyon alanları, cafe alanı gibi açık alan düzenlemeleri gerçekleştirilecek. Ayrıca burada alanla uyumlu doğal kent mobilyaları ve doğal taş kaplama çalışmalarıyla meydan şekillenecek” dedi.
  Araç trafiğine kapalı olacak alanın çarşı ile bütünleşerek tarihi ve kültürel değerleriyle bir cazibe merkezi olması hedefleniyor.
 • Çanakkale Belediyesi’nin kent içi trafiğin rahatlatılması açısından en önemli ulaşım projelerinden birisi olan İnönü Köprüsü, geçtiğimiz aylarda tamamlanmasının ardından ışıklandırma çalışmaları da yapılarak kentlinin kullanımına sunulmuştu.
 • Kentin iki yakasını birbirine bağlayan alternatif köprü, inceleme gezisi kapsamında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve basın mensupları tarafından yaya olarak geçilmek suretiyle incelendi. Köprüyü kullananların da görüşlerini aldığı Gökhan, kentlinin memnuniyet ve önerilerini de dinledi.
 • Çanakkale Belediyesi, sahil şeritlerinin kentliler tarafından kullanılabilir özelliklere kavuşturulabilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirdiği düzenlenme çalışmalarına devam ediyor.
 • Son olarak D.S.İ den itibaren sahil şeridinin kentlinin kullanımına açılması amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, daha önce düzenleme çalışmaları tamamlanan Sarıçay Rıhtımı’nın sonunda yer alan D.S.İ önünden başlayan ve plaj mevkiine doğru devam eden yürüyüş parkuru ve sahil şeridi düzenleme çalışmaları tamamlandı. 366,70 m uzunluğunda olan yürüyüş parkurunda zemin iyileştirmesi yapılarak parke taş ve bordür döşeme çalışmaları gerçekleştirildi.
 • Kentli tarafından geçiş, gezinti ve ve hobi amaçlı kullanılan bu alan özellikle balık tutmak amacıyla kentlilerin yoğun ilgisini görüyor ve beğenisini kazanıyor.
 • Mevcut kordona alternatif olarak tasarlanan ve kente yeni bir eğlence, dinlence ve rekreasyon alanı kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen Yeni Kordon düzenleme çalışmaları aralıksız devam ediyor.
 • Tamamlandığında bu alanın kentin cazibe merkezlerinden birisi olacağını belirten Gökhan, “sadece yaya trafiğine açık olarak tasarlanan, toplam uzunluğu 685 m ve genişliği 15 m olan 10.407 M2’lik proje alanının ilk etabını oluşturan çalışmalar kapsamında 2 adet meydan, çocuk oyun alanları, açık hava spor alanları, görme engelliler için yürüyüş aksı, 2 adet içme suyu çeşmesi, wc – duş, soyunma kabinleri, bisiklet yolu ve plaj voleybolu sahası Yeni Kordon’a kazandırılacak. (Dabakoğlu Tesisleri’nin doğusundan, hali hazırda restaurant olarak kullanılan eski salhanenin bulunduğu yere kadar ki alan)”dedi.
 • Mülkiyeti Çanakkale Belediyesi’ne ait Barbaros Mahallesi’nde yer alan Çanakkale Belediyesi Spor Tesisi ve Yüzme Havuzu arkasında bulunan alanın bir spor kompleksine dönüştürülmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar tamamlandı.
 • Çanakkale Belediyesi Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen çalışmalarının tamamlanmasının ardından söz konusu alan salon sporları, tenis, yüzme, fitness gibi birçok farklı sporun yapılabileceği bir merkeze dönüştürülerek kente kazandırıldı.
  Barbaros Mahallesinde halen kullanılmakta olan Çanakkale Belediyesi Spor Tesisleri ( Havuz ) bünyesinde diğer spor faaliyetlerinin yapılabileceği 1962 m2’lik kapalı alana sahip spor salonu ve ilave tesislerinde iki adet açık tenis kortu ve sosyal tesisler yer alıyor.
  Tesis, en kısa zamanda kentlinin kullanımına sunulacak.
 • Teknik Gezi programı kapsamında son olarak Ağır Ve Orta Engelliler Rehabilitasyon Merkezinde incelemelerde bulunuldu.
 • Tesisin 2013 yılının ilk çeyreğinde tamamen bitirilerek uzmanların bulunduğu kuruma tahsis edileceğini belirten Başkan Gökhan, Merkezin bu tarihten itibaren hizmet vermeye başlayacağını sözlerine ekledi.
  Çanakkale’deki engellilerin ortaklaşa kullanabilecekleri şekilde hizmet verecek olan Merkez, hem eğitim hem de atölye amaçlı olarak kullanılacak.
This entry was posted in Genel and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *