Çanakkale Bayramiç İlçesinde İncir Ağaçları Meyve vermeye Başladı

incirÇanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Kutluoba Köyü Çandır mevkii Mesire yerinde bulunan incir ağaçlarının çikek aşması garipsendi.

57 Yaşındaki Güngör Yalçın bu yaşına kadar böyle bir olayla karşılaşmadığını belirterek, incir ağacını görmek için köylülerin ilginç incir ağaçlarını görmek için bahçesine geldiklerini söyledi. Bölgede yağışlı ve bahar havasının uzun sürdüğünü, bu nedenle meyve vermiş olabileceğini söyleyen Yalçın, havaların soğumasının ardından ilerleyen zamanda verimin düşeceğini söyledi.

İşin ilginç tarafı incir ağaçlarında yaprak yok sadece incirin meyvesi var. Bu haberi okuduktan sonra, Çanakkale’de işyerimin arka bahçesinden bulunan incir ağacını incelemek zorunda kaldım.

Benim incir ağacı etkilenmemiş görünüyor. Oldukça tembel, ne yaprak var nede meyve var. Geçen gün gene rizede çay bahçelerinde de çay toplanıyordu. Normalde Mayıs ayında hasat edilmesi gerekiyormuş, Çayda da erken hasat başlamış. Böyle ilginç durumlar ara sıra görülüyor.

Eskiden havalar çok iyi gittiğinde badem ağaçları şubat ayı içinde erken çiçek açar, arkada gelen dondurucu soğuklardan etkilenerek meyve veremezdi.

This entry was posted in Çanakkale, Genel and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *