Çanakkale 49.Uluslararası Troia Festivali güzel Etkinliklerle Sona Erdi

49.Uluslararası Troia Festivali güzel Etkinliklerle Sona Erdi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Çanakkale Troia Festivali etkinlikleri Çanakkale lilerin beğenisini kazandı. Cumartesi günü gece geç saatlere kadar süren etkinlikler sona erdi. Bugün kuvvetli yağmurun hakim olduğu kentimizde bazı bölgelerde olukların tıkanması nedeniyle geçici su taşkınlıkları meydana geldi. Bu yağış festival kutlamaları anına denk gelseydi büyük zorluklar yaşanabilirdi.

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen 49. Uluslararası Troia Festivali renkli etkinliklerle başladı. “Barış, Kültürümüz Olsun” ana temasının yanına bu yıl “Tek Dünya Tek Kazdağları Tek Şans!”  sloganı eklenen 49.  Uluslararası Troia Festivali, yurtdışı ve yurtiçinden gelen konuklar ile kentlinin buluştuğu kortej ile start aldı.

Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN’ın açılışını yaptığı festival korteji Belediye önünden başlayarak; Demircioğlu Caddesi ve Kordonboyu güzergâhını izleyerek Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda sona erdi. Kortej esnasında yol boyunca sıralanan canlı heykeller Çanakkaleliler tarafından büyük ilgi gördü ve beğeni kazandı.

Enstrümanları, dansları ve kostümleri ile korteje renk katan Sırbistan, Gürcistan, Çanakkale Belediye Spor Halk Oyunları Ekibi, Sur Belediyesi Halk Oyunları Çocuk Ekibi toplulukları kortej sonrası Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda gösterilerini gerçekleştirirken, kentlilerden büyük alkış aldı. Kentin birçok noktasında gerçekleştirilen Festivalin ilk gün etkinlikleri kapsamında Saat Kulesi de ışık gösterileriyle renklenirken, Lübnan asıllı Türk şarkıcı, besteci, ve söz yazarı “Jehan Babur” Çimenlik Kalesi’nde verdiği konserle katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen sevilen müzik grubu Model’in konserinde ise izleyenler eğlenceli saatler geçirdi.

Tiyatro İstanbul’un, son yılların en çok konuşulan köşe yazarlarının başında gelen gazeteci Yılmaz ÖZDİL’in köşe yazılarını topladığı ilk kitabı olan ‘İsim Şehir Hayvan” isimli tiyatro oyunu Amfi Tiyatro’da tiyatro severlerle buluştu. Ülkedeki çarpıklıkları gösterip, muhatapları uyarmaya çalışan, komik ve eğlendirici bir dille ama sert olmadan mesaj veren oyun izleyicilerden büyük alkış aldı.

Eesenler Mahallesi Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlikte ise Sırbistan, Gürcistan, Çanakkale Belediye Spor Halk Oyunları Ekibi, Sur Belediyesi Halk Oyunları Çocuk Ekibi performansları ve canlı heykel, pandomim ve hacivat karagöz gösterilerine kentliler büyük ilgi gösterdi. Festival programı 10 Ağustos Cuma günü Troia Ören Yerinde gerçekleştirilecek olan Resmi Açılış Programı ile devam ederken kent merkezi de farklı noktalarda sunulan farklı etkinlikler ile festival coşkusunu yaşamaya devam edecek.

This entry was posted in Genel and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *