Çanakkale 3. Uluslararası Bienali Başlıyor

 • Çanakkale Belediyesi’nin katkılarıyla ilki 2008 yılında ” Şeffaf Yanılsamalar ” temasında, 2.si 2010 yılında ”Kurgusal Gerçekler, Dönüşümler ” temasında gerçekleştirilen Uluslararası Çanakkale Bienali’nin 3.sü başlıyor.
  12’sinin yabancı toplam 34 sanatçının eserlerinin ve performanslarının sergileneceği bienalin bu yıl ki teması ise “ Kurgular ve Karşı Duruşlar” olarak belirlendi. 28 Eylül- 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek bienalin tanıtım toplantısı ise dün yapıldı.

 • Bienal alanları arasında yer alan Eski Otogarda yapılan toplantıda konuşan Genel Sanat Yönetmeni Beral Madra yaptığı açılış konuşmasında “ Düşlerin ve yaratıcılığın gücünün siyasal çıkarlar ve tüketim çıkarları dışında kullanımının geleceği bugünden daha iyi bir biçimde yapılandıracağına” dikkat çekerek Bienal’de günümüz sanatçılarının üretimini izlemenin bu yola açılan kapı olduğunu ifade etti. Bienal’in küratörü Fırat Arapoğlu ve Bienal Direktörü Seyhan Boztepe’nin de bienale ilişkin açıklamalarda bulunduğu basın toplantısı basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasıyla devam etti.
 • Bienal genç, bienal çocuk, bienal engelsiz başlıklarında etkinliklerin yapılacağı bienal programı ve İtalya, Mısır, Yunanistan, Fransa, Rusya, İngiltere ve Türkiye gibi farklı coğrafyalardan sanatçıların, günümüzün siyasal, ekonomik ve toplumsal gerçeklerini irdeleyen eserlerini bir araya getirecek Bienalde, Eski Otogar Binası ve Deposu ile Korfmann Kütüphanesi, Eski Ermeni Kilisesi ve Devlet Güzel Sanatlar Galerisi bienal alanları olarak kullanılacak.

 • Uluslararası Çanakkale Bienali etkinlikleri bugün dolu dolu bir program ile başlayacak.Bienal programı dahilinde saat 11:00’de Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde İhap Hulusi GÖREY’in “ Cumhuriyeti Afişleyem Adam” sergisinin açılışı yapılacak. Saat 15:00’de Korfmann Kütüphanesinde Ani SETYAN, saat 15:30’da Eski Ermeni kilisesinde Ulrike ROSENBACH’ın performansı gerçekleştirilecek. Saat 17:00’de ise Eski Otogar ve Deposunda bienalin resmi açılış töreni yapılacak.
 • Tüm sanatseverleri 3. Çanakkale Bienali’ne davet ediyoruz.

  This entry was posted in Genel and tagged , , . Bookmark the permalink.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *