ÇOMU’de Büyeme ve Güvenlik

 

 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) her gün biraz daha büyüyor. Yapılan çalışmalarla yaşayan bir mekan haline gelmeye başlayan kampüs, içerisinde yapılan değişikliklerle bu hıza ayak uydurmaya çalışıyor.

  Kampüs içinde dolaşan ve üzerinde 2626 yazan bir araç gördünüz mü şaşırmayın. Motosikletle dolaşan trafik timleri, yayaların yoğun olduğu yerlere yerleştirilen trafik lambaları, kavşak öncesi ve kavşak içi yönlendirme levhaları ile ÇOMÜ’deki büyümenin güvenli ve rahat olması sağlanmaya çalışılıyor.

  ÇOMÜ Sivil Savunma Uzmanı Mehmet Ece’den kampüs içinde güvenli bir ortam yaratmak için yapılan çalışmalar ve yenilikler hakkında bilgi aldık.

  Mehmet Bey öncelikle çok dikkat çeken, üzerinde 2626 yazan aracın ne olduğunu ve bu numaranın ne işe yaradığını bize açıklar mısınız?

  Polis İmdat, Hızır acil gibi bir telefon numarası 2626. Bu numara arandığı takdirde güvenliğe tahsisli bir araç ile kampüs içerisinde olayın olduğu yere hemen gidilebiliyor. Bu araç sadece Terzioğlu Kampusu içinde geziyor ve her türlü olağanüstü durumlarda aranabiliyor. Araç kampüs alanında 24 saat esasına göre devriye geziyor. Araç içinde minimum iki kişi bulunuyor ve kampüs içinde bulunan tüm binalar bu devriye esnasında kontrol ediliyor. Bu uygulama yeni bir uygulama. Bu uygulamaların amacı öğrencilerin, çalışanların güvenli bir ortamda bulunmalarını sağlamak.

  Mehmet Bey, kampüs içerisinde motosikletle dolaşan üniformalı timler de gördük. Bu timlerin görevi nedir?

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi trafik yönergesi gereği kampüs içi trafik düzeninin sağlaması ve otopark alanlarının düzenlenmesi gibi görevleri yapan bir trafik timi oluşturduk. Oluşturduğumuz bu tim ile tüm kampüs alanı dolaşılarak trafik ve otopark alanları ile ilgili sıkıntılarda yardımcı olabileceğiz.

  Artık kampüs içerisinde hangi birimlerin, nerelerde bulunduğunu gösteren levhaların da çoğaldığını görüyoruz. Önceki dönemlerde bu levhalar yetersiz miydi?

  Evet, daha önceden de bu levhalar vardı, ancak çok yetersiz kalıyordu. Kampüs alanına yeni gelen biri gideceği yeri kolay kolay bulamıyordu. Kampüsün büyümesi, yeni birçok binanın yapılması ile bu karışıklık daha da büyüdü. Dışarıdan kampüs alanına yeni gelen birçok kişi varacağı noktaya kadar sıkıntılar yaşıyordu. Kavşak öncesi bilgilendirme ve kavşak içi yönlendirme levhaları çoğaltılarak bu eksiklik giderildi. Artık kampüs alanına yeni gelen bir kişi gideceği yere çok rahat ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra Karayolları Trafik Kanunu ve diğer ilgili mevzuatlar gereği üniversite yerleşkelerinde tehlike-uyarı, trafik-tanzim, bilgi işaretleri ve durma-park etme işaretleri ile kampüs içi trafikte yaşanabilecek olası sıkıntılar en aza indirilmeye çalışıldı.

  Fen Edebiyat Fakültesi ve ÖSEM arasında bulunan kavşağa trafik lambalarının konulduğunu gördüm. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?

  Yayaların yoğun bir şekilde bulunduğu Fen Edebiyat Fakültesi ve ÖSEM arasında karşıdan karşıya geçişin olduğu yere bir trafik lambası yerleştirdik. İdari Maili İşler Başkanlığı tarafından yapıldı bu çalışma. Orası çok yoğun yaya geçişinin olduğu bir yer. Trafik lambası ile geçişler güveli hale getirildi.

  Röportaj: Eylem Tuna

 • This entry was posted in Genel and tagged , , . Bookmark the permalink.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *